Marzą Ci się jędrne i zgrabne pośladki? Powiedzmy sobie szczerze – która z nas o nich nie marzy… 😊
A czy wiesz że…?
Na kształt naszych pośladków wpływa tkanka tłuszczowa i przede wszystkim mięśnie. Planując trening na pośladki, musimy pamiętać, że mamy aż trzy rodzaje mięśni pośladkowych:
✅mięsień pośladkowy wielki
✅mięsień pośladkowy średni
✅mięsień pośladkowy mały
W związku z tym musimy pamiętać, aby podczas treningu zaangażować każdy z tych trzech rodzajów mięśni, aby nasz cel został skutecznie osiągnięty 👌
Większą dawkę informacji o pośladkach od strony technicznej znajdziecie u 👉 MK FIT COACH 👈
A teraz zabieramy się do pracy 👏
Specjalnie dla Was – zestaw ćwiczeń na pośladki do wykonania w domu (w pracy jak szef nie widzi to też 🤣)
1. Unoszenie zgiętej nogi w klęku podpartym
PW (pozycja wyjściowa): Ustaw się w klęku podpartym na dłoniach, ustawiając dłonie w jednej linii z barkami, a kolana pod biodrami. Napnij brzuch, trzymaj proste plecy (pilnuj by nie przeginać odcinka lędźwiowego), unieś delikatnie jedną nogę zgiętą w kolanie, trzymaj stopę flex (palce skieruj w dół, piętę w górę).
ĆW (ćwiczenie): Z wydechem unieś nogę, skieruj podeszwę w górę i z wdechem wróć do pozycji wyjściowej. Pamiętaj, że przy tym ćwiczeniu pracuje tylko noga, a plecy są nieruchome.
Całość powtórz 15 x a następnie zmień nogę.
2. Unoszenie wyprostowanej nogi w klęku podpartym na przedramionach
PW: Ustaw się w klęku podpartym na przedramionach, ustawiając łokcie w jednej linii z barkami, a kolana pod biodrami. Napnij brzuch, trzymaj proste plecy (pilnuj by nie przeginać odcinka lędźwiowego), wyprostuj jedną nogę.
ĆW: Z wydechem unieś nogę w górę i z wdechem wróć do pozycji wyjściowej. Pamiętaj, że przy tym ćwiczeniu pracuje tylko noga, a plecy są nieruchome.
Całość powtórz 15 x a następnie zmień nogę.
3. Unoszenie nogi z podporu przodem
PW: Ustaw dłonie pod barkami, stopy na szerokość bioder, neutralny kręgosłup (podwiń miednicę, napnij pośladki aby nie przeginać odcinka lędźwiowego). Głowa powinna znajdować się w przedłużeniu tułowia.
ĆW: Z wydechem unieś jedną nogę wyprostowaną napinając pośladek. Reszta ciała zostaje nieruchomo (nie wyginaj odcinka lędźwiowego). Z wdechem odłóż nogę z powrotem.
Ćwiczenie powtarzaj raz prawą, raz lewą nogą. Całość powtórz 10 x na każdą stronę.
4.Wznosy bioder w leżeniu na plecach
PW: Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach, ustaw stopy na ziemi, kolana na szerokość bioder. Połóż ramiona wzdłuż tułowia.
ĆW: Z wydechem unieś biodra w górę, napinając przy tym pośladki i z wdechem wróć do pozycji wyjściowej.
Całość powtórz 15 x. Na koniec zostaw biodra w górze i licząc do 15 wykonuj krótkie pulsujące ruchy.
5.Wznosy bioder z jedną stopą założoną nad kolanem
PW: Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach, ustaw stopy na ziemi, kolana na szerokość bioder. Ramiona ustaw wzdłuż tułowia. Podnieś jedną nogę i połóż stopę nad kolanem nogi przeciwnej.
ĆW: Z wydechem unieś biodra w górę, napinając przy tym pośladki i z wdechem wróć do pozycji wyjściowej.
Całość powtórz 15 x. Na koniec zostaw biodra w górze i licząc do 15 wykonuj krótkie pulsujące ruchy. Następnie zmień nogę.
6.Wznosy bioder z wyprostowaną nogą w górze
PW: Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach, ustaw stopy na ziemi, kolana na szerokość bioder. Ramiona ustaw wzdłuż tułowia. Podnieś wyprostowaną nogę , ustaw stopę flex.
ĆW: Z wydechem unieś biodra w górę cały czas trzymając nogę wyprostowaną w górze napinając przy tym pośladki i z wdechem wróć do pozycji wyjściowej. Nie opuszczaj nogi.
Całość powtórz 15 x. Następnie zmień nogę.
7. Squat
PW: Stań prosto, ustaw stopy na szerokość barków, lub nieco szerzej, ręce trzymaj luźno wzdłuż tułowia, napinaj brzuch.
ĆW: Wypchnij biodra w tył i ugnij kolana, aż uda znajdą się w pozycji co najmniej równoległej do podłoża i wróć do pozycji wyjściowej.
Uwagi: Pamiętaj o zasadzie, że kolana „śledzą” duże palce u stóp – nie koślawimy ich do środka, staramy się przy zejściu do przysiadu delikatnie odwieść je na zewnątrz, tak by znajdowały się w linii dużego palca u stopy. Napinaj cały czas brzuch, ale pamiętaj o oddechu, nie przeginaj odcinka lędźwiowego, stój cały czas na całych stopach – nie odrywaj pięt!
Całość powtórz 15 x.
Pamiętaj, że kompletny trening powinien składać się z ćwiczeń na każdą partię ciała, poprzedzony powinien być rozgrzewką, a zakończony stretchingiem. Na te i inne wariacje treningowe zapraszam Was oczywiście do Fit&Joy, gdzie możemy podziałać razem!
Miłego treningu! 💪
Asia