W dobie ogromu informacji zawartych w sieci , wystarczy jeden klik, by przeczytać coś mądrego i pomocnego. Jednak istnieje jeszcze druga strona medalu , czyli jakość i rzetelność przekazywanych treści. Każdy może coś opublikować, zredagować i napisać artykuł, który nie zawsze będzie blisko prawdy. Osobiście, współczuję ludziom, którzy wciąż wierzą w treści, w których zawarte są steki bzdur dotyczących tematyki związanej z treningiem i odżywianiem. Jest tyle modnych diet, systemów, wiedzy, i podejść, że czasem sam się w tym gubię , mimo szkoleń oraz czytania książek.

Właśnie dlatego z pomocą przychodzi dzisiejszy krótki wpis, który powinien dać Ci Drogi Czytelniku, jaśniejszy obraz na tematy wyżej wymienione tj. szeroko pojęta dieta i trening.

                                                                            ⬇Spójrz na kilka faktów⬇

Nie odkryłeś/aś cudownej diety. Wszystko sprowadza się do tego, że spożywasz mniej kalorii i chudniesz. Czy jest to dieta niskowęglowodanowa, wysokowęglowodanowa, paleo, dukana, witarianizm, weganizm itd. Wszystkie sprowadzają się do jednego : DEFICYT KALORII – jesz mniej.

▶💊Tabletki na odchudzanie, tabletki z warzyw i owoców, detoksy itp rzeczy to kolejne sztuczki na nabijanie kasy wśród naiwnych osób. Lepiej wydać 300 zł na tabletki z warzyw i owoców czy kupić świeże? Z reguły takim tabletkom towarzyszy konieczna zmiana nawyków żywieniowych, tabletki stanowią dodatek (drogi, zaznaczmy), który nie stanowi głównego czynnika efektów. Detoks nie jest potrzebny, jeśli organizm nie jest faktycznie zatruty metalami ciężkimi –
( szczególnie narażeni : pracownicy hut, górnicy, chemicy itd).

Najlepsza dieta to taka, którą jesteś w stanie utrzymać i która Ci służy. Zryw na 3 miesiące ze zmianą 100 % odżywiania często kończy się niepowodzeniem. Odżywianie ma być zindywidualizowane , zgodne z Twoim stanem zdrowia, stylem życia, ilością jednostek treningowych i dające satysfakcję na dłuższy czas.

Zacznij od podstawowych zmian w odżywianiu, a później obwiniaj chorobę tarczycy, insulinooporność i wszelkie inne choroby za problem z nadwagą i nadmiarem tkanki tłuszczowej.

👍 Najlepiej zacząć od tych prostych zmian :

🍗 zwiększ ilość białka w diecie , celuj w 1,2 – 1,6 g na kg/masy ciała , a dla trenujących siłowo od 1,6 do 2,4 g na kg/masy ciała. Zadbaj aby w każdym posiłku było ok. 20-40 g białka.
🥦 jedz warzywa i owoce ( póki sezon trwa)
🌮 ogranicz spożycie fast foodów, słodyczy, przekąsek, słodzonych napojów (również wody smakowe)
🛏 jedz ostatni posiłek na 2 h przed snem
🍳 smaż na oliwie z oliwek
💧 pij dużo wody, celuj w 1 l na każde 25 kg wagi
😬 myj zęby kiedy czujesz atak głodu
🤤 nie wychodź na miasto głodny/a

Nie możesz ogarnąć odżywiania
Skorzystaj z pomocy zaufanych osób : Dietetyk – Katarzyna Wójs, Tomek Goliński, Justyna Liszka.

Pozdro!

Marcin

MK FIT COACH